WWF-lähettiläät 2015 © Hanna Seimola / WWF
Päivitetty

Kouluvierailut

Keskeinen osa WWF:n ympäristökasvatustyötä ovat WWF:n kouluttamien lähettiläiden tekemät kouluvierailut. Koulukiertueen teema ja kohderyhmä vaihtuvat lukuvuosittain, ja vierailut ovat kouluille maksuttomia. Koulukiertue tavoittaa vuosittain yli 10 000 oppilasta. Energia-aiheinen kiertue jatkuu syyslukukauden 2016, ja vuoden 2017 alusta teemaksi vaihtuvat metsät Suomen 100-vuotisjuhlan kunniaksi.

Energia-aiheinen oppitunti ohjaa vastuullisuuteen

Syksyn 2016 aikana WWF-lähettiläät vierailevat kouluissa ”Riittääkö virtaa?” -kiertueella. Kiertue tuo esille energiantuotannon ja -kulutuksen ympäristövaikutuksia ja kannustaa oppilaita toimimaan arjessaan energiaa säästäen. Tavoitteena on tuoda energiansäästö luontevaksi osaksi oppilaiden elämää. Oppituntien viesti on rohkaiseva: kestävät energiaratkaisut ovat jo nykypäivää, ja jokaisella meistä on mahdollisuus toimia ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

Oppitunti on suunniteltu 5.–9. luokkien opetukseen sopivaksi, ja se toteutetaan ikäryhmä huomioiden.

Lähettilään pitämä oppitunti sisältää monipuolisen tietopaketin PowerPoint-esityksen muodossa sekä tietosisältöä tukevan toiminnallisen osuuden. Oppitunnin kesto on 45 tai 75 minuuttia koulun lukujärjestyksen mukaisesti. Oppitunti on tarkoitettu pidettäväksi yhdelle oppilasryhmälle kerrallaan (max 32 oppilasta), mieluiten usealle ryhmälle yhden vierailun aikana.

Oppitunti soveltuu useisiin oppiaineisiin

Tunnilla käsitellään kestävää energiantuotantoa ja -kulutusta, ilmastonmuutosta, luonnon monimuotoisuutta sekä oppilaiden omia mahdollisuuksia toimia maailman parhaaksi. Oppitunti sopii esimerkiksi biologian, maantiedon ja fysiikan opetukseen sekä Vastuu ympäristöstä -aihekokonaisuuden toteutukseen.

Kouluilla, joissa WWF-lähettiläs vierailee kiertueen aikana, on mahdollisuus ottaa maksutta käyttöön WWF:n yhteistyökumppani Schneider Electricin kehittämä LEARNergy-oppimispeli. Kuulet tästä mahdollisuudesta lisää lähettiläältä. Tutustu LEARNergy-peliin Schneider Electricin sivustolla. 

 

WWF-lähettiläiden yhteystiedot syksyllä 2016

Alla on listattu kunnat, joiden alueella toimii lähettiläs. Sovi vierailu suoraan lähettilään kanssa. Jos koulusi sijaintikuntaa ei ole mainittu, voit kysyä lähimmän paikkakunnan lähettiläältä, voisiko hän tehdä vierailun myös sinun kuntaasi.

Organisoinnin helpottamiseksi toivomme, että otat yhteyttä vain yhteen henkilöön kerrallaan. Jos hänelle vierailu ei sovi, voit kysellä seuraavalta.

Toiminta on vapaaehtoista, joten WWF-lähettiläät tekevät kouluvierailuita oman aikataulunsa mukaisesti. Kaikki vierailupyynnöt pyritään täyttämään, mutta emme voi aina taata vierailua, jos esimerkiksi pääsy koululle edellyttää oman auton käyttöä.

 

Paikkakunta

Lähettiläs

Sähköpostiosoite

Joensuu (1.12. alkaen)

Tiina Juntunen

tiinaju@student.uef.fi

Kajaani (1.12. alkaen)

Tiina Juntunen

tiinaju@student.uef.fi

Kirkkonummi

Niina Rossi

niina.m.rossi@gmail.com

Kotka

Moona Klemola

moona.klemola@gmail.com

Kuopio

Piia Ratava-Ahola

piiaratava@hotmail.com

Lohja

Niina Rossi

niina.m.rossi@gmail.com

Oulun seutu

Niko Liias
Paula Ratava

niko.liias@student.oulu.fi
paula.ratava@gmail.com

Pääkaupunkiseudun kunnat

Katri Harju
Marianne Saviaho

k.h.harju@gmail.com
marianne.saviaho@helsinki.fi

Rovaniemi

Laura Korva

laura.korva91@hotmail.com

Savonlinna

Eerika Ojanen

ojanen.eerika@gmail.com

Tampere

Moona Klemola
Tapani Suksi

moona.klemola@gmail.com
tapani.suksi@gmail.com

Tuusula

Tapani Suksi

tapani.suksi@gmail.com

Vihti

Niina Rossi

niina.m.rossi@gmail.com

Valkeakosi

Eerika Ojanen

ojanen.eerika@gmail.com

Ota vierailun sopimiseksi yhteyttä alueesi lähettilääseen. WWF:n toimistolla kiertueesta vastaa kasvatus- ja koulutusvastaava Hanna Seimola: hanna.seimola@wwf.fi, p. (09) 7740 1059.