Lähettilääat © Hanna Seimola/WWF
Päivitetty

WWF-lähettiläät

WWF-lähettiläät ovat WWF:n kouluttamia kouluvierailijoita, jotka voi kutsua maksutta luokkaan. Kevätlukukaudella 2014 lähettiläiden pitämän oppitunnin teemana on vastuullinen ruoka ja kohderyhmänä ovat yläkoulujen, lukioiden ja ammatillisten oppilaitosten opiskelijat.

Ruoka-aiheinen oppitunti ohjaa vastuullisuuteen

”Voiko maailmaa muuttaa syömällä?” -kiertueen tavoitteena on lisätä tietoisuutta vastuullisista ruokavalinnoista sekä ruuantuotannon ja -kulutuksen globaaleista ympäristövaikutuksista. Oppituntien viesti on rohkaiseva: jokainen meistä voi vaikuttaa maailman kestävään tulevaisuuteen.

Tunnilla käsitellään vastuullisuuden eri näkökulmia, ruuantuotannon – ja kulutuksen aiheuttamia ongelmia maailmassa sekä kuluttajan vaikutusmahdollisuuksia. Tunnilla myös pelataan Pallon paras ruoka –korttipeliä. Oppitunti perustuu Ruokaoppaaseen, jota voit tulostaa tai tilata oppilaillesi.

Jos haluat laajentaa vierailun antia, voit hyödyntää WWF:n laatimia lisätehtäviä aiheesta. Oppilaille on tarjolla aktiviteetteja WWF-lähettilään vierailuun orientoitumiseksi sekä harjoituksia, joilla voi jatkaa teeman käsittelyä vierailun jälkeen.

Kohderyhmänä 13-19 -vuotiaat

Lähettilään pitämä toiminnallinen oppitunti (45min) on maksuton. Se toteutetaan yhdelle ryhmälle (max 35 oppilasta) kerrallaan, mieluiten usealle rinnakkaisryhmälle yhden vierailun aikana. Tarvittaessa oppitunnin voi toteuttaa pidempänä, neuvottele tästä suoraan lähettilään kanssa.

Ruokaoppitunnin sisällöt sopivat moneen aihepiirin kuten kotitalous, ruokatuotanto, biologia-maantieto, terveystieto, elämänkatsomustieto sekä ympäristökurssit, aktiivinen kansalaisuus ja ihmisenä kasvaminen. Keskustele myös muiden koulusi opettajien kanssa, haluaisivatko he hyödyntää vierailijaa.

Lähettiläät tuovat ajankohtaisuutta koulutyöhön

WWF-lähettiläät ovat ympäristönsuojelusta ja kasvatuksesta kiinnostuneita henkilöitä eri puolilta Suomea. WWF laatii toiminnallisten oppituntien sisällön ja kouluttaa lähettiläät vuosittain vaihtuvan kiertueteeman sisältöön.

Toiminta on vapaaehtoista, joten WWF-lähettiläät tekevät kouluvierailuita oman aikataulunsa mukaisesti. Kaikki vierailupyynnöt pyritään täyttämään, mutta emme voi aina taata vierailua, jos esimerkiksi pääsy koululle edellyttää oman auton käyttöä.

Lähettiläiden yhteystiedot kevätlukukaudella 2014 

Katso alueellasi toimivien lähettiläiden tiedot. 

Kun haluat pyytää vierailijan kouluusi, katso alla olevasta listasta alueellasi toimivien lähettiläiden tiedot ja ota yhteyttä yhteen heistä. Jos hänen kanssan ei löydy sopivaa vierailuajankohtaa, voit jatkaa yhteydenottoa seuraavaan.

 

Kaupunki

Lähettiläs

s-posti

Rovaniemi

Laura Korva

laura.kaarina.
korva@gmail.com

Pieksämäki

Petra Nykänen

petra.h.
nykanen@student.jyu.fi

Oulu

Tanja Koistinen

koistisentanja@gmail.com

Mikkeli, Juva, Puumala, Mäntyharju

Elsi Heimonen-Kerkelä

elsi.heimonen-kerkela@edu.mikkeli.fi

Joensuu

Milla Sallinen

milla.sallinen@gmail.com

Jyväskylä

Anna Sarkkinen

anna.sarkkinen@jkl.fi

Vaasa, Laihia

Mervi Pienimäki

merviili@gmail.com

Turun seutu

Marjukka Kulmala   

marjukka.
kulmala@kolumbus.fi

 

Anne-Mari Huttunen

info@veranatura.fi

 

Jonna Niiniaho

jonna.niiniaho@gmail.com

Porvoo, Mäntsälä, Loviisa, Sipoo, Hamina

Minna Räsänen

minnajrasanen@gmail.com

Kotka

Marika Eerola

marika.eerola@nic.fi

Nurmijärvi, Hyvinkää

Sanni Sutinen

sanni@sunbalance.fi

Forssan seutu

Heikka Marttila-Tornio

heikka91@luukku.com

Tampere

Minna Räsänen

minnajrasanen@gmail.com

Lahti, Riihimäki

Minna Räsänen

minnajrasanen@gmail.com

Järvenpää

Piia Ratava-Ahola

piiaratava@hotmail.com

Hämeenlinnan seutu

Sirpa Rautiainen

sirpa.rautiainen@aina.net

Kerava, Tuusula

Tiina Kivelä

tiinakivela@gmail.com

Pääkaupunkiseutu

Piia Ratava-Ahola (Hki, Espoo)

piiaratava@hotmail.com

 

Outi Toivanen-Visti (Espoo)

outi.toivanen@iki.fi

 

Jenni Nieminen (Hki, Espoo)

jenni.x.nieminen@gmail.com

 

Saana Kemppi

saana.kemppi@helsinki.fi

 

Tiina Kivelä

tiinakivela@gmail.com

 

Essi Huotari

etihuota@mappi.helsinki.fi

 

Jos aluettasi ei ole alla olevassa listauksessa, voit kysellä mahdollisuutta kouluvierailun järjestämiseen WWF:n ympäristökasvattaja Sanna Koskiselta sähköpostitse sanna.koskinen@wwf.fi