WWF-kouluvierailu

Koulutetut WWF-lähettiläät pitävät maksuttomia oppitunteja WWF:n laatiman oppituntimateriaalin pohjalta. Monen oppiaineen sisältöihin soveltuva Luontokadon ratkaisuja etsimässä – oppitunti on nyt tilattavissa yläkoulun ja keskiasteen opiskelijoille. Voit sopia vierailun suoraan omalla alueellasi toimivan lähettilään kanssa. Hyödynnä vierailijan tuoma innostus ja uudet herkulliset kiertuemateriaalit opetuksesi tukena.

  • Kenelle?

    Toiminnallinen oppitunti on suunnattu yläkoulun ja keskiasteen opiskelijoille.

  • Mihin oppiaineisiin tunti soveltuu?

    Sisältö tukee yläkouluissa ja lukioissa biologian, maantiedon sekä kestävän kehityksen valinnaisten kurssien lisäksi yhteiskuntaopin ja katsomusaineiden opetusta. Ammattioppilaitosten ohjelmassa se sopii yhteisten tutkinnonosien kestävän kehityksen osaamisalueen sisältöihin.

  • Kuinka kauan oppitunti kestää?

    Oppitunnin suosituspituus on 60–90 minuuttia.

  • Teema?

    WWF:n oppitunnilla pohditaan muun muassa, miten luonnon köyhtyminen saataisiin pysäytettyä. Aihetta lähestytään kaakaontuotannon ja -kulutuksen kautta. Kiinnostuitko? Lue lisää alta.

Luontokadon estämisen keinot tutuiksi

Olisiko Suomesta mahdollista tehdä maa, jossa syöty suklaa ei aiheuta trooppisten metsien häviämistä? Mitä pitäisi tapahtua, että tämä saataisiin aikaan? Kenen pitäisi toimia? Muun muassa näitä kysymyksiä opiskelijat pohtivat WWF-lähettilään vierailulla, jonka teemana on ylikulutus ja sen vaikutukset luontokatoon, sekä toimet näiden vähentämiseksi.

Oppitunti päivittää opiskelijoiden ympäristöosaamisen ja havainnollistaa luontokadon torjumiseksi tarvittavia toimia opiskelijoiden arkeen sidotuin esimerkein. Tavoitteena on vahvistaa oppilaiden toimijuutta ja saada heidät oivaltamaan roolinsa ympäristötoimijoina, osana systeemiä. Herättelemme globaalivastuuta, sillä teemaa tarkastellaan erityisesti trooppisia metsiä uhkaavan kulutuksemme kautta. Kiertuetta rahoitetaan ulkoministeriön kehitysyhteistyövaroin.

Kurkista oppitunnin sisältöön

Toiminnallinen oppitunti sisältää mm.

  • tietopaketin monimuotoisuuden uhkista sekä toimista, joita monimuotoisuuden turvaamiseksi voidaan tehdä, esimerkkinä trooppiset metsät ja metsäkato
  • ryhmissä tehtävän aktiviteetin, jossa hahmotellaan eri toimijoiden roolia luontokadon ratkaisemisessa, tapausesimerkkinä kaakaontuotannon ja -kulutuksen ympärille kiertyvän ”suklaasysteemin” erilaiset toimijat kortteina
  • kyselyn oppilaiden ympäristötoimijuudesta sekä vinkkejä toimintaan

Katso oppitunnin aineistona oleva video, jossa WWF Nuori Elisa kertoo, mikä häntä motivoi ympäristön puolesta toimimiseen.

 

Näin varaat vierailun 

Oppitunti toteutetaan lähivierailuna yhdelle luokalle kerrallaan. Mikäli koulu haluaa tilata useamman oppitunnin eri oppilasryhmille, voi lähettiläs pitää tunnit samana päivänä tai useampana päivänä. Voit varata vierailun ottamalla suoraan yhteyttä alueellasi toimivaan WWF-lähettilääseen, joiden yhteystiedot ja vierailupaikkakunnat löydät alta. Laita kerrallaan viestiä vain yhdelle lähettiläälle listassa, jotta vältetään päällekkäiset varaukset.

WWF-lähettiläs vetää oppitunnin, mutta opettajan edellytetään olevan läsnä luokassa koko oppitunnin ajan. 

Lähettiläiden yhteystiedot löytyvät alta alueittain.

ETELÄ-KARJALA

Lappeenranta, Imatra, Ruokolahti, Joutseno


Juulia Karvali juulia_karvali(at)msn.com
Lappeenranta


Ella Paulamäki ella.paulamaki(at)hotmail.com
Lappeenranta


Pauliina Klemola pauliinaklemola(at)gmail.com

ETELÄ-SAVO

Savonlinna ja naapurikunnat


Heidi Akkila heidi.akkila(at)gmail.com
Savonlinna ja naapurikunnat


Santeri Liukkonen santeri.e.liukkonen(at)gmail.com
Savonlinna, Mikkeli


Tiia Hartikainen tiiahartikainen(at)hotmail.com

KANTA-HÄME

Hämeenlinna, Forssa, Jokioinen, Tammela, Humppila ja Ypäjä


Aino Sihvola aino.k.sihvola(at)gmail.com
Hämeenlinna


Hanna Ukkosvaara metsienhanna(at)gmail.com

KESKI-POHJANMAA

Koko Keski-Pohjanmaan alue


Jenni Silvola jenni.m.silvola(at)gmail.com

KESKI-SUOMI

Jyväskylä ja naapurikunnat


Elo Vanhanen elo.vanhanen(at)gmail.com
Jyväskylä ja naapurikunnat


Matilda Orpana matilda.orpana(at)gmail.com
Jyväskylä ja naapurikunnat


Heidi Rinne heidi.hannele.rinne(at)gmail.com
Viitasaari, Pihtipudas ja muut naapurikunnat


Joanna Toikkanen joannatoikkanen(at)outlook.com

KYMENLAAKSO

Kouvola, Kotka, Hamina


Pauliina Klemola pauliinaklemola(at)gmail.com
Kotka, Pyhtää


Hanna Karvinen hanna.karvinen(at)hotmail.com
Kouvola


Nina Pelkonen nina.pelkonen(at)helsinki.fi

LAPPI

Lappi


Mira Metsälehto mira.metsalehto(at)gmail.com

PIRKANMAA

Lempäälä ja Akaa


Eemil Syrjäsuo elsyrj(at)utu.fi
Tampere ja naapurikunnat


Sonja Rapo sonja.rapo(at)hotmail.fi
Tampere ja naapurikunnat


Hanna Ukkosvaara metsienhanna(at)gmail.com
Tampere


Johanna Lamminen johannalamminen77(at)gmail.com
Sastamala ja lähialueet


Matilda Orpana matilda.orpana(at)gmail.com

POHJANMAA

Vaasa


Sofia Björkholm sbjorkholm(at)gmail.com

POHJOIS-KARJALA

Joensuu ja naapurikunnat


Anna-Leea Määttä annaleea.maatta(at)gmail.com
Joensuu ja naapurikunnat


Sanni Pirttilä sanni.pirttila(at)uef.fi
Joensuu ja naapurikunnat


Taneli Kantola tankan(at)uef.fi
Joensuu ja naapurikunnat


Hanna Hallikainen hanna.hallikainen(at)hotmail.com
Joensuu ja naapurikunnat


Santeri Liukkonen santeri.e.liukkonen(at)gmail.com

POHJOIS-POHJANMAA

Oulu, Kalajoki, Liminka, Pyhäjoki, Raahe, Siikajoki


Henna Lohtander henna.lohtander(at)outlook.com

POHJOIS-SAVO

Koko Pohjois-Savon alue


Piia Ratava piia.ratava(at)gmail.com
Kuopio


Maria Kröger maria.kroger(at)hotmail.com
Kuopio


Tiia Hartikainen tiiahartikainen(at)hotmail.com

PÄIJÄT-HÄME

Lahden seutu


Laura Hakomaa donkii7(at)gmail.com
Lahti


Pauliina Klemola pauliinaklemola(at)gmail.com

SATAKUNTA

Rauma, Eura


Salla-Riikka Kuusalu srkbos(at)utu.fi
Pori


Hanna Ukkosvaara metsienhanna(at)gmail.com

UUSIMAA

Koko Uusimaan seutu


Juulia Lehtinen juulia.anniina(at)gmail.com
Uusimaa, Hyvinkää


Kata Jääskeläinen katajaaskelainen(at)gmail.com
Pääkaupunkiseutu


Lea Lintula lea.lintula(at)gmail.com
Pääkaupunkiseutu


Anna-Leea Määttä annaleea.maatta(at)gmail.com
Pääkaupunkiseutu


Maria Kröger maria.kroger(at)hotmail.com
Pääkaupunkiseutu


Juulia Karvali juulia_karvali(at)msn.com
Pääkaupunkiseutu


Anni Väntänen vantanen.anni(at)gmail.com
Pääkaupunkiseutu


Laura Hakomaa donkii7(at)gmail.com
Karkkila


Aino Sihvola aino.k.sihvola(at)gmail.com
Pääkaupunkiseutu


Karolina Beirad kmargaritab(at)hotmail.com
Pääkaupunkiseutu


Nina Pelkonen nina.pelkonen(at)helsinki.fi
Pääkaupunkiseutu


Inkeri Tervo inksu.katariina(at)gmail.com

VARSINAIS-SUOMI

Koko Varsinais-Suomen alue


Joanna Toikkanen joannatoikkanen(at)outlook.com
Koko Varsinais-Suomen alue


Marjukka Kulmala marjukka.kulmala(at)kaiturintila.fi
Turku ja naapurikunnat


Judith Frischknecht judith.frischknecht(at)outlook.com
Turku ja naapurikunnat


Juulia Lehtinen juulia.anniina(at)gmail.com
Turku ja naapurikunnat


Hanna Karvinen hanna.karvinen(at)hotmail.com
Koko Varsinais-Suomen alue


Eemil Syrjäsuo elsyrj(at)utu.fi
Turku ja naapurikunnat


Salla-Riikka Kuusalu srkbos(at)utu.fi
Turun seutu ja Salo


Emmi Saarnilehto emmi.saarnilehto(at)gmail.com
Turku


Sofia Björkholm sbjorkholm(at)gmail.com
Turku


Laura Hakomaa donkii7(at)gmail.com
Salon seutu


Solja Nurmi solja.nurmi(at)gmail.com

 

Lisätietoja

Ympäristökasvatuksen asiantuntija
Johanna Lassander