WWF-lähettiläät 2017 © Sanna Koskinen / WWF
Päivitetty

Kouluvierailut

Keskeinen osa WWF:n ympäristökasvatustyötä ovat WWF:n kouluttamien lähettiläiden tekemät kouluvierailut. Koulukiertueen teema ja kohderyhmä vaihtuvat lukuvuosittain, ja vierailut ovat kouluille maksuttomia. Koulukiertue tavoittaa vuosittain yli 10 000 oppilasta. Tammikuussa alkanut metsäaiheinen kiertue jatkuu koko vuoden 2017 Suomen 100-vuotisjuhlan kunniaksi.

Vuosisata metsässä – lahopuun salatut elämät

WWF-lähettiläät vierailevat vuonna 2017 alakouluissa ”Vuosisata metsässä – lahopuun salatut elämät” -kiertueella. Tavoitteena on laajentaa oppilaiden ymmärrystä metsäluonnon monimuotoisuudesta ja lahopuun merkityksestä. Metsä on ennen kaikkea asukkaittensa koti, ja voimme lisätä sen monimuotoisuutta omalla toiminnallamme. Kiertue kuluu Suomi100-juhlavuoden ohjelmaan, ja Koneen säätiö tukee sen toteutusta.

Lähettilään pitämä toiminnallinen oppitunti (45–75min) on maksuton. Oppitunti toteutetaan yhdelle ryhmälle (max 30 oppilasta) kerrallaan, mieluiten usealle luokalle yhden vierailun aikana. Tunnilla pohditaan metsän merkitystä meille ja sen asukkaille, tutustutaan lahopuuhun ja sen runsaaseen lajistoon sekä opitaan, miten metsän monimuotoisuutta voidaan edistää. Oppitunti on suunniteltu 1.–6. luokkien opetukseen sopivaksi, ja se sopii ympäristöopin tunnille tai osaksi monialaista oppimiskokonaisuutta.

Tänä vuonna WWF:n koulukiertueen ympärille on mahdollista rakentaa laaja oppimiskokonaisuus. Kiertue tukee uutta opetussuunnitelmaa painottaen viestiä elinvoimaisten ekosysteemien tärkeydestä ja ihmisten riippuvuudesta luonnosta. Kiertueen verkkosivuilta wwf.fi/metsässä löytyy käsityö- ja askarteluohjeita kiinnostavista metsän lajeista. Kannustamme luokkia myös lähtemään itse metsään lahopuujahtiin.

Lähettiläiden yhteystiedot

Kiertue kattaa noin 100 paikkakuntaa Turusta aina Enontekiölle saakka.

Kun haluat pyytää vierailijan kouluusi, katso alla olevasta listasta alueellasi toimivien lähettiläiden tiedot ja ota yhteyttä yhteen heistä. Jos hänen kanssaan ei löydy sopivaa ajankohtaa, voit jatkaa yhteydenottoa seuraavaan.

Paikkakunta Lähettiläs Sähköposti Puhelinnumero
Etelä-Pohjanmaa Ulla Hautamäki ulla@taidepisara.fi 040 553 1648
  Anni Viitasaari anni@taidepisara.fi 040 576 1515
Lappi
(Enontekiö, Kittilä,
Kolari, Muonio, Tervola)
Jenni Peteri jepeteri@gmail.com 0400 137 150
Lappi
(Inari, Rovaniemi, Sodankylä)
Paula Päivinen ppaivinen@gmail.com 040 754 8642
Pohjois-Karjala Henriikka Taipalvesi henriikka.taipalvesi@
gmail.com
040 576 2421
Oulu
ja lähikunnat
Henna Saarikoski saarikoski.henna@
gmail.com
050 431 5154
  Tiina Sihto reatiinas@gmail.com 045 277 4546
  Paula Ratava paula.ratava@gmail.com 040 557 6272
Pohjois-Savo
(Lapinlahti, Siilinjärvi, Suonenjoki)
Piia Ratava-Ahola piiaratava@gmail.com 040 573 8205
  Juha Ahola juhaahola1@gmail.com 043 200 5025
Pääkaupunkiseutu      
erityisesti Helsinki Fanny Aapio fanny.aapio@gmail.com 050 917 2700
  Outi Autere outi.autere@gmail.com 041 538 6858
  Katri Harju k.h.harju@gmail.com 040 722 7820
erityisesti Vantaa Leila Häkkinen leilahakkinen@hotmail.com 040 760 0785
erityisesti Helsinki Eeva-Maija Kakko eeva-maija.kakko@
helsinki.fi
040 549 4551
  Saana Kemppi saana.kemppi@gmail.com 040 048 8637
erityisesti Helsinki Kaija Laurila kaijakukka.laurila@
gmail.com
040 726 0574
  Ella Lautaniemi ella.lautaniemi@
gmail.com
050 383 4004
  Iikka Oinonen iikka.oinonen@helsinki.fi 040 823 3325
erityisesti Vantaa Jenni Sademies jenni.sademies@helsinki.fi 040 218 0826
erityisesti Helsinki Marianne Saviaho marianne.saviaho@
gmail.com
040 778 5163
erityisesti Espoo Emma-Sofia Soini emmasofia.soini@gmail.com 040 507 3483
erityisesti Espoo Niina Rossi niina.m.rossi@gmail.com 044 776 6023
Turku
ja lähikunnat
Susanna Kivipelto
(vain Turku)
susanna.e.
kivipelto@utu.fi
050 560 8219
  Marjukka Kulmala marjukka.kulmala@
kaiturintila.fi
050 524 3278
  Armi Runola armi.runola@elisanet.fi 050 590 7825
Hyvinkää Touko Heikkinen touko.heikkinen@gmail.com 045 131 0343
Joensuu Elli Hämynen elli.hamynen@hotmail.com 044 595 0519
  Sanni Pirttilä sannipi@student.uef.fi 040 085 1156
  Henriikka Taipalvesi henriikka.taipalvesi@
gmail.com
040 576 2421
Jyväskylä Ilona Laine laine.ilona@gmail.com 044 355 3692
  Anna Reinikainen anna_reinikainen@
hotmail.com
044 237 0664
Kerava Leila Häkkinen leilahakkinen@hotmail.com 040 760 0785
Kirkkonummi Niina Rossi niina.m.rossi@gmail.com 044 776 6023
Kontiolahti Henriikka Taipalvesi henriikka.taipalvesi@
gmail.com
040 576 2421
Kotka ja Pyhtää Petra Nopanen petra.nopanen@gmail.com 044 089 1006
Kouvola Tiina Ikkonen tiina.ikkonen@gmail.com 044 376 8580
Kuopio Juha Ahola juhaahola1@gmail.com 043 200 5025
  Piia Ratava-Ahola piiaratava@hotmail.com 040 573 8205
  Elli Hämynen elli.hamynen@hotmail.com 044 595 0519
Kurikka Susanna Kivipelto susanna.e.kivipelto@
utu.fi
050 560 8219
Lahti, Hollola ja Nastola Lotta Tamminen lotta.tamminen7@gmail.com 045 650 5985
Lohja Eeva Siuvatti eeva.siuvatti@gmail.com 040 410 6032
Naantali Marjukka Kulmala marjukka.kulmala@
kaiturintila.fi
050 524 3278
Nokia Piritta Penttilä piritta.penttila@gmail.com 050 343 1970
Nurmijärvi Touko Heikkinen touko.heikkinen@gmail.com 045 131 0343
  Iikka Oinonen iikka.oinonen@helsinki.fi 040 823 3325
Orimattila Lotta Tamminen lotta.tamminen7@gmail.com 045 650 5985
Porvoo Outi Autere outi.autere@gmail.com 041 538 6858
  Jenni Sademies jenni.sademies@helsinki.fi 040 218 0826
Pälkäne Outi Autere outi.autere@gmail.com 041 538 6858
Sipoo Jenni Sademies jenni.sademies@helsinki.fi 040 218 0826
Tampere Outi Autere outi.autere@gmail.com 041 538 6858
  Saara Pohjalainen saara.m.
pohjalainen@student.utu.fi
050 359 1901
Tampere ja Pirkkala Pirita Penttilä pirita.penttila@gmail.com 050 343 1070
  Reeta Juvani juvani.reeta@gmail.com 040 523 7530
Tuusula Anneli Pohjantie anneli.pohjantie@gmail.com 040 529 1502
Uusikaupunki Armi Runola armi.runola@elisanet.fi 050 590 7825
Varkaus Sanni Pirttilä sannipi@student.uef.fi 040 085 1156
Vihti Niina Rossi niina.m.rossi@gmail.com 044 776 6023
  Touko Heikkinen touko.heikkinen@gmail.com 045 131 0343

WWF:n toimistolla kiertueesta vastaa ympäristökasvatuksen asiantuntija Sanna Koskinen: sanna.koskinen@wwf.fi p. (09) 7740 1059.