

WWF-lehti 3/2018
Tässä lehdessä kerromme esimerkiksi kuluttajien roolista ympäristöongelmien ratkaisijoina, Villien jäljillä -tv-sarjasta, Välimeren muoviongelmasta ja sijoittamisen merkityksestä ilmastonmuutoksen vastaisessa työssä.
Pääkirjoitus

Tuotteilta on vaadittava ekologisuutta

Tuotteilta on vaadittava ekologisuutta
Pääjutut

Kuluttaja valintojen viidakossa
Kuluttajat on nykyään korotettu kuninkaiksi ympäristöongelmien ratkaisijoina: jos valitset vastuullisesti, maailma pelastuu. Kuluttajaa on kuitenkin tuettava valintojen teossa ja suurimpien ympäristöongelmien selättämiseen tarvitaan koko yhteiskuntaan ulottuvia rakenteellisia ratkaisuja, sanoo professori Eva Heiskanen Kuluttajatutkimuskeskuksesta.

Kuluttaja valintojen viidakossa

Lahtelaiset villien jäljillä
Villien jäljillä -sarjassa etsitään uhanalaisia eläimiä. Sarja alkaa MTV3-kanavalla tiistaina 6.11. klo 20.

Lahtelaiset villien jäljillä

Pillittä parempi
Välimerellä lomailee 200 miljoonaa turistia joka vuosi. He kasvattavat Välimeren maiden muovikuormaa jopa 40 prosentilla. Kreikassa WWF on herätellyt turisteja ja paikallisia kesän aikana muovittomampaan matkailuun.

Pillittä parempi

Vastuullinen raha etsii puhdasta kotia
Raha on avainasemassa, kun maailmaa muutetaan kestävämmäksi. Jotta ilmaston lämpeneminen pystytään pitämään alle kahdessa asteessa, valtavat määrät rahaa on investoitava hiilettömiin vaihtoehtoihin, kuten energiatehokkuuteen ja uusiutuvaan energiaan.
