Konkarikummilla kävi arpaonni
WWF-kummi Janiika Aaltonen on tukenut luonnonsuojelua lahjoittamalla jo vuosikymmenen ajan. Voitto WWF:n norppa-arpajaisissa oli iloinen yllätys.
”Luonnolle lahjoittaminen on kuin lahjoittaisi itselleen. Kun luonto on kunnossa, siitä hyötyvät kaikki”, sanoo Oulussa asuva Janiika Aaltonen, joka on ollut WWF:n kummi kymmenen vuoden ajan.
Kummiksi ryhtyminen sai alkunsa käytännönläheisestä ajatuksesta: kun Aaltonen lisäsi kalaa kasvisruokavalioonsa, hän halusi tasapainottaa ympäristöjalanjälkeään tukemalla WWF:n työtä.
Aaltonen pitää luontokummiutta yleisesti neutraalina ja yleishyödyllisenä valintana, mistä hyötyvät sekä luonto että ihmiset. Vastuullisuus näkyy Aaltosen arjessa muutenkin. Hän kierrättää kaiken mahdollisen, suosii luomu- ja ekosertifioituja tuotteita, tekee hankinnat harkiten ja käyttää julkista liikennettä.
Säännöllisen kuukausilahjoittamisen lisäksi Aaltonen on osallistunut WWF:n vuosittaisiin Norppa-arpajaisiin niin monta kertaa, ettei pysy enää laskuissa mukana. Hänelle tärkeintä on, että arpajaiset tukevat norppien suojelutyötä.
”Näissä arpajaisissa norpat voittavat aina!” hän ajattelee.
Tänä vuonna Aaltosen arpaonni oli poikkeuksellinen, sillä hän voitti yhden pääpalkinnoista, 10 000 euron arvosta S-ryhmän lahjakortteja.
”Tutkin voittoarpaa moneen otteeseen ja pyysin puolisoanikin varmistamaan, että pääpalkinto todella osui kohdallemme”, Aaltonen kertoo ja jatkaa:
”Voitosta hyötyy meidän lähipiirimmekin. Voittosumma on niin tolkuton, että siitä riittää meille kaikille.”
Lahjakortit käytetään harkiten, ja hankinnat tehdään suunnitelmallisesti.
”Parempi astiasto ja ompelukone tulevat todelliseen tarpeeseen”, kertoo Aaltonen kysyttäessä, mihin hän palkintolahjakorttejaan käyttää.
”Legot ovat yhteinen harrastus puolisoni kanssa, joten hankimme varmasti niitäkin. Ja tietenkin osan käytämme ihan peruselämiseen.”
Onnea Janiikalle voitosta ja lämmin kiitos pitkäaikaisesta tuesta WWF:n työlle! Säännöllisten tukijoidemme ansiosta voimme tehdä pitkäjänteistä työtä luonnon ja uhanalaisten lajien hyväksi.
Suomen luonto tarvitsee hyväntekijöitä – osallistu joulukeräykseen
Suomalainen luonto on antanut meille paljon, sukupolvesta toiseen. Nyt se tarvitsee apuamme enemmän kuin koskaan. Yritys- ja yksityislahjoittajien tuella suojelemme luonnon monimuotoisuutta ja taistelemme ilmastonmuutoksen vaikutuksia vastaan.